Akım skalaer mi yoksa vektorel büyüklük müdür

akım skalaer mi vektorel büyük lüktür

7 yorum

#1Nur14/02/2011, 11:04

Akım skalaer mi yoksa vektorel büyüklük müdür? hakkindaki sorunuz cevap için bekliyor.

#2derya208614/02/2011, 11:08

VEKTÖRLER
Vektör,büyüklüğü ve yönü olan bir niceliktir.
SKALER BÜYÜKLÜK=Sayi ve birim kullanilarak belirtilebilen büyüklüklere skaler büyüklük denir.
VEKTÖREL BÜYÜKLÜK=Sayi ve birime ek olarak bir doğrultu ve yöne sahip olan büyüklüklere vektörel büyüklük denir.
-Yönü,doğrultusu ve değeri ayni olan vektörlere "es vektör" denir.
-yönleri ters dogrultulari ve değerleri ayni olan vektörlere "zit vektörler" denir.
-Vektörel bir ifadenin skaler bir ifadeyle çarpimi yada bölümü vektörel bir büyüklüktür.
-Iki vektörün skaler çarpimi,skaler bir büyüklüktür.
VEKTÖRLERIN TOPLANMASI1)PARELEL KENAR YÖNTEMI=Bu yötemde iki vektörün başlangiç noktalari birleştirilir.birinci vektörün başlangiç noktasindan ikinci vektöre parelel ve eşit hayali bir vektör çizilir,ayni şekilde ikinci vektörden birinci vektöre eşit ve parelel hayali bir vektör çizilir.Daha sonra ilk vektörlerin kesişim noktasi ile hayali vektörlerin kesişim noktasi birleştirilerek yeni bir vektör elde edilir.Bu vektör ilk iki vektörün toplamidir.
2)UCUCA EKLEME YÖNTEMI=Bu yöntemde vektörler ucuca eklenir,ucuca ekleme işlemi tamamlandiktan sonra kullanılan ilk vektörün başlanğiç noktasindan en son eklenen vektörün bitiş noktasina dogru bir vektör çizilir.Elde edilen bu vektör ucuca eklenen vektörlerin toplamidir.
3)BILEŞENLERINE AYIRMA YÖNTEMI=Bu yöntemde toplanacak tüm vektörler bir dik kordinatlar sistemine taşinir ve başlanğiç noktalari koordinat sisteminin merkezine gelecek şekilde yerleştirilir.Her bir vektörden"x"ve"y" düzlemlerine dikmeler indirilir.Indirilen dikmeler ile başlanğiçtaki vektörlere ait "x"ve "y"bileşen vektörleri elde edilir.
VEKTÖRLERDE ÇIKARMA
Vektörlerde çikarma işlemi yapilirken iki yol izlenir.
1.YÖNTEM=Bu yöntemde ilk olarak çikarilacak olan vektör ters çevrilir,daha sonra ise oluşan bu yeni vektör ile diger vektör ucuca ekleme yöntemi ile toplanir.
2.YÖNTEM=Bu yöntemde iki vektör başlanğiç noktalari birbiri ile çakişacak şekilde yan yana getirilir.Bu işlemden sonra yönü,çikartilacak olan vektörün bitiş noktasindan ilk vektörün bitiş noktasina dogru olan bir vektör çizilir,böylece iki vektör birbirinden çikarilmiş olur.

KAYNAKLAR

#3melancholy14/02/2011, 11:12

bence vektöreldir.

#4hamarat14/02/2011, 11:19

devamı için..

#5pinkdream14/02/2011, 11:28

Elektrik Akımı: Bilindiği gibi metallerin atomlarındaki elektron sayıları metalin cinsine göre değişir. İletken maddelerin atomlarının son yörüngelerinde 4 ‘den az elektron bulunur. Atomlar bu elektronları 8′e tamamlayamadıkları için serbest bırakırlar. Bu yüzden bir İletken maddede milyonlarca serbest elektron bulunur. Bu maddeye elektrik uygulandığında elektronlar negatif (-) ‘den pozitif ( ) yönüne doğru hareket etmeye başlar. Bu harekete "Elektrik Akımı" denir.

Burdan anladığımız kadarıyla yönü ve haliyle şiddeti var. Hatta akım şiddeti birimi Amperdir. Yük miktarının zamana bölümünden bulunur.

Kısacası sencesi bencesi olmadan SKALER’dir diyoruz.

#6Betus14/02/2011, 11:36

arkadşlar hız vektörel büyüklükmüdür. Yardım plsss

#7monaroza14/02/2011, 11:42

Yönü ve büyüklüğü söz konusu ise vektörel büyüklüktür.Hız hem yönü, hem de büyüklüğü olan bir birimdir mesela arabanın sürati 60km/sn dir denildiğinde, sadece arabanın süratinin büyüklüğü ifade edilmiş olduğundan sürat skaler bir büyüklüktür. Ama hız söz konusu olduğunda araba 60 km/sn hızla batıya doğru yol alıyordu denildiğinde hem arabanın sürati ,hemde yönü belirtilmiş olduğundan hız vektörel bir büyüklük oluyordur…

Yorumuzunu Ekleyin

Üye Adı:
E-mail:
Website:
Yorum:

Diğer YazılarAna Sayfa

Çanakkale Savaşını Anlatan Fotoğraflar

Çanakkale Savaşını Anlatan Fotoğraflar(0)

Çanakkale Savaşını her yönü  ile anlatan en güzel resimler 1915-16 yılları arasında gerçekleşen ve tarihimizdeki en şanlı zaferlerden biri olan Çanakkale savaşına ait tarihi fotoğraflar:

Necmeddin İmad Kimdir Kısaca Hayatı

Necmeddin İmad Kimdir Kısaca Hayatı(0)

Evliyalardan Necmeddin İmad Kimdir Necmeddin İmad On ikinci ve on üçüncü asırlarda Anadolu’da yaşayan velîlerden. Kayseri’de yaşamış olan Necmeddîn İmâd hazretlerinin hayâtıyla ilgili ayrıntılı bilgi yoktur. Necmeddin İmad Ancak Halvetiyye yolu ileri gelenlerinden olduğu ve 1224 (H.621) senesinde Kayseri’de vefât ettiği bilinmektedir. Kabri Kayseri’nin KalenderhâneSerçeoğlu mahallesinde ve HüseyinBey Hamamı karşısında olup, ziyâret edilmektedir.

Derimiz Suyun Altında Neden Büzüşür?

Derimiz Suyun Altında Neden Büzüşür?(0)

Derimiz Neden Suyun Altında Büzüşür? İnsan vücudu neredeyse su geçirmezdir. Vücudumuz sebum adında su geçirmez bir yağ ve mum karışımı üretir. En fazla sebum kafa derisi ve yüzümüzün üstünde bulunur.Bu yüzden en çok bu bölgeler yağlanır. Avuç içlerimizde ve özellikle ayaklarımızın altında sebum maddesinden fazla olmadığı için daha az su geçirmezlerdir. Küvet yada havuzda uzun

Pir Murad Baba Kimdir Kısaca Hayatı

Pir Murad Baba Kimdir Kısaca Hayatı(0)

Pir Murad Baba Kimdir ? Doğum yılı : 1915, vefatı: 11.11.2009 Annesi Güllü H tûn; Samsun’da medfun. Babası, Ömer Baba; Köy kabristanında. Pir Baba Hazretleri’nin hayatını sürdürdüğü yer; Gümüşhane ilinin Kelkit-Köse İlçesi’ne bağlı, eski ismi Şurut olan bugünkü adıyla Kabaktepe olarak bilinen köy, tarihte Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN Hazretleri adına kaydedilmiş, bir vakıf köyüdür. Kabaktepe

Muhammed Ömer Kimdir Kısaca Hayatı

Muhammed Ömer Kimdir Kısaca Hayatı(0)

Muhammed Ömerin Hayatı Hakkında Bilgiler Molla Muhammed Ömer 1996′da Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesiyle Afganistan’ın büyük bir kısmı tarafından devlet başkanı olarak tanınan; ama uluslararası alanda Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler üyesi birçok ülke tarafından devlet başkanlığı tanınmayan Afganistan eski devlet başkanı. Taliban’ın lideri.

Devamı
Sponsorsİletişim

Sosyal networks

Gözde Kategoriler

Gizlilik Bildirimi © 1997-2013 odin.net Tüm hakları saklıdır. Site Haritası