2013 sınavsız geçiş

2013 sınavsız geçiş hakkı kalktı mı
2013 sınavsız geçiş sistemi

Meslek Yüksek Okullarına (MYO) 2010 yılına kadar sınavsız olarak giriş yapma hakkı tanıyordu fakat bu karar YÖK tarafından kaldırıldı.Yök aldığı son karar ile 2010 yılından sonra sınavsız geçiş sistemine yeni bir kural getirdi.

Meslek Yüksek Okullarına (MYO Sınavsız Giriş

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Meslek Yüksek Okullarına (MYO) sınavsız girişin kaldırılmasına karar verdi.

Mesleki ve teknik yükseköğretimin yeniden düzenlenmesi ve Farabi Değişim Programı ile ilgili alınan kararların açıklanması için YÖK te basın toplantısı düzenlendi.

Mesleki ve teknik yükseköğretimin yeniden düzenlenmesine ilişkin YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay bir sunum yaptı.

Günay ın verdiği bilgiye göre, dört yıllık lisans eğitimi veren Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi , Mesleki Eğitim Fakültesi , Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi , Teknik Eğitim Fakültesi , Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi kapatılacak. Kapatılan fakültelerin bulunduğu üniversite bünyesinde, alanlarında meslek elemanı yetiştirmek ve aynı zamanda kapatılan fakültelerin işlevini yerine getirmek üzere 3 tip yeni fakülte kurulacak.

Bünyesinde teknik eğitim fakültesi (TEF) veya mesleki ve teknik eğitim fakültesi (MTEF) bulunan üniversitelerin bu fakültelerinin kapatılıp yerine Teknoloji Fakültesi ; mesleki eğitim fakültesi (MEF) bulunan üniversitelerin bu fakültesinin kapatılıp yerine Sanat ve Tasarım Fakültesi , bünyesinde ticaret ve turizm eğitimi fakültesi (TTEF) bulunan üniversitelerin bu fakültelerinin kapatılarak yerine Turizm Fakültesi kurulmasına, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi bulunan üniversitenin bu fakültesinin kapatılmasına karar verildi.

Öğretmen İhtiyacı

Yeni kurulacak fakülteler, kapatılan fakültelerin eşiti olan fakülteler olmayacak. Bu fakülteler, uygulama bilgi ve beceri niteliği yüksek elemanlar yetiştirecek. Mesleki ve teknik ortaöğretimin öğretmen ihtiyacı, kurulacak fakültelerin veya diğer fakültelerin mezunlarından 1 yıl (2 yarıyıl) pedagoji eğitimi görerek pedagoji sertifikası alanlar tarafından karşılanacak.

Mühendislik fakültesi mezunları mesleki ve teknik ortaöğretime öğretmen olmak istedikleri takdirde, ilgili mühendislik teknolojisi programının uygulama farkını tamamlamak (veya alanında belirli bir süre uygulama deneyimi kazanmak) ve pedagoji eğitimi almak koşuluyla öğretmen olabilecek.

Kapatılan fakültelerin öğrencileri, bulundukları fakültenin giriş şartlarına tabi olacaklar. Giriş şartları çerçevesinde eğitimlerini tamamlayacaklar. Bu fakültelerin öğretim elemanlarının, yeni kurulan fakülteler ile üniversite bünyesindeki diğer fakültelerin uygun birimlerine kadroları ile birlikte aktarılacak.

Yeni kurulacak fakültelerin eğitimleri fakültede yapılan okul eğitimi ile iş yerinde yapılan iş yeri eğitimi nden oluşacak. Öğrenciler fakültede 7 yarıyıl okul eğitimi ile 1 yarıyıl ve yaz tatili döneminde 72 iş günü eğitimi alacak.

Türkiye de ilk olarak kurulacak Teknoloji Fakülte leri için bu tür fakültelerin bulunduğu ülkelerde öğretim elemanları yetiştirilecek.

MYO 6 Yarı Yıl Şeklinde Olacak

Mesleki ve teknik eğitimin planlanması ve koordinasyonu amacıyla YÖK bünyesinde Mesleki ve Teknik Eğitim Koordinasyon Merkezi kurulacak. Bölüm ve programları uluslararası eğitim alanı ve meslek sınıflandırmalarına göre yeniden adlandırılarak düzenlenecek.

Meslek yüksek okullarında (MYO) yılda 2 yarıyıl olan mevcut eğitim-öğretim, yılda 3 yarıyıl olmak üzere toplam 6 yarıyıl olarak düzenlenecek. Toplam 6 yarıyılın 3 yarıyılı okul eğitimi ve diğer 3 yarıyılı işyeri eğitimi şeklinde düzenlenecek.

Eğitim-öğretimin yarısı okul diğer yarısı da iş yeri eğitimi olmak koşuluyla, bir yılda 3 yarıyıllık eğitime ne zaman geçileceği ve okul eğitimi ile iş yeri eğitiminin hangi düzende yapılacağı, MYO nun bulunduğu bölgenin iş yeri eğitim imkanları, iklim şartları ve diğer eğitim imkanları göz önüne alınarak MYO ve bağlı bulunduğu üniversitenin önerisi ve YÖK ün kararıyla belirlenecek.

MYO lar, 2013 yılının sonuna kadar tüm programlarında, iş yeri eğitiminin ilgili sektör kuruluşlarında yapılmasına öncelik vermek kaydıyla bu yeni sisteme geçmiş olmaları gerekecek.

MYO Öğrencileri Sigortalanacak

MYO öğrencilerine iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta yapılacak. İş yeri eğitimi esnasında asgari ücretin 1/3 ü oranında ücret ödenecek. Sigorta kamu kaynaklarından, öğrenciye ödenecek ücret ise iş yeri eğitiminin yapıldığı kuruluş tarafından karşılanacak.

MYO ların işgücü piyasası ile ilişkilerini güçlendirmek ve sürdürülür kılmak amacıyla, her üniversite bünyesinde MYO lara yönelik bir Danışma Kurulu ile
MYO bünyesinde her bir program için bir Danışma Komitesi oluşturulacak.

Eğitimde, kaliteyi arttırmak amacıyla, başarıyı ve niteliği teşvik eden filtreler konulmasına bu nedenle, MYO larına sınavsız girişin kaldırılmasına karar verildi. MYO larda mevcut kontenjan imkanını değerlendirmek üzere, belli bir geçiş süreci boyunca, MYO lara girişte meslek liseleri için giriş taban puanına esneklik getirilecek.

Bu okulların programlarının müfredatları sektör taleplerini göz önüne alınarak düzenlenecek.

MYO lardan lisans programlarına dikey geçiş yoluyla, dikey geçiş sınavlarında başarılı olmak koşuluyla, lisans programı giriş kontenjanının yüzde 10 u kadar öğrenci kabul edilecek. Hangi lisans programına hangi MYO programından dikey geçiş yoluyla öğrenci kabul edileceği YÖK tarafından belirlenecek.

Sınavsız Geçiş

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Günay, sınavsız geçiş kaldırılması ile ilgili bir soru üzerine, sınavsız geçiş kaldırılacak, bir sınav mutlaka yapılacak ama bunun tarzını, taban puanını düşünüyoruz dedi.

Günay, bir başka soru üzerine, teknik eğitim fakültelerinde öğrenci olanların fakülteye girdikleri şartlarda, unvanda mezun olacaklarını belirterek, Fakat bunlar yeni kurulacak fakültelerin diplomalarına sahip olmak istedikleri takdirde nasıl bir eğitim alacakları yeni bir yönetmelik hazırlanacak yanıtını verdi.

Farabi Değişim Programı Hakkında

Yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimini öngören Farabi Değişim Programı ile ilgili sunum ise YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Berrak Kurtuluş tarafından yapıldı.

Buna göre program, devlet, vakıf üniversitelerini, yüksek teknoloji enstitülerini, vakıf meslek yüksekokullarını, askeri yükseköğretim kurumlarını, polis teşkilatına bağlı yükseköğretim kurumlarını kapsayacak.

Uygulama takviminin daha sonra belirleneceği programda, öğrencilere ek burs, öğretim üyelerine ise özel ek ders ücreti sağlanacak.

Öğrenci değişiminden bütün öğrenciler yararlanabilecek. Öğrencilere en az 1, en çok 2 dönem öğrenim hakkı verilecek. Öğretim üyesi hareketliliğine de tüm öğretim üyeleri katılabilecek. Öğretim üyelerine 1 ya da 2 dönem ders verme imkanı verilirken, öğretim üyelerine 10 katına kadar ek ders ücreti ödenecek

25 yorum

#1gözde03/09/2012, 08:08

onumuzdekı sene yanı 2013 yılında bızım elımızden geçış hakkımız alınırsa bu bıze haksızlık olmucak mı? bız ogrencıler alınma taraftarında değiliz lütfen bazı konularda bizlerinde fikirlerini almayı deneyin..

#2eylem08/10/2012, 15:09

ya son senem lütfen mkalmasın sınavsız geçiş hakkı,,en kötü ihtimalde elimizde o vardı..

#3merve08/10/2012, 15:11

bizim için çok kötü olur sınavsız geçiş hakkı kalkarsa ,meslek liseliler için tek avantaj buydu zaten,başka bi avatajımız yok bunuda elimizden almayın lütfennnnnn

#4Adalet Meslek (ADANA)09/10/2012, 09:30

2013′te sınavsız geçiş kalkarsa biz bu ADALET MESLEK LİSESİ’ni boşuna okumuş olacağız. Resmen tongaya düştük gibi. Hem sınavsız geçiş var diye Matematik,Coğrafya,Fizik,Kimya,Biyoloji vs. dersleri görmüyoruz. Bu eğitimle biz nasıl YGSye girip iyi bir puan alacağız? Lütfen saçmalamayın.

#5sanem11/10/2012, 14:09

bu haksızlık yani biz normal lıseden farklıyız çünkü 2. yıldan itibaren meslek dersleri görüyoruz düz lise okuyup bölüm seçip sıfırdan başlamıyoruz zaten alt yapı oluşuyor bizde ne yapcaklarını şaşırdılar ya

#6kübra27/10/2012, 19:50

hem meslek lisesi öğrencisiyiz diye doğru düzgün ders vermiyorsunuz buda yetmezmiş gibi sınavsız geçişi kaldırıyorsunuz haksızlığın en büyüğünü yapıyorsunuz lütfen tek şansımız olan sınavsız geçişi kaldırmayın

#7necat yilmaz09/11/2012, 09:58

avrupa vatandaşların eğitimini yükseltirken ülkemizde ise bu sınav sistemi ile avrupadan geri kalıyor

#8MEMET ATEŞ13/11/2012, 14:33

BEN ŞU ANDA MESLEK LİSESİNİ OKUYORUM
BENİM EMEĞİM BOŞAMI GİDECEK ?

#9yazık ya çok yazık13/11/2012, 20:52

1 yıl hazırlık dersleri görmek ile üniversiteye hazırlanırmıyor malesef ki. Adam gibi bölüm koysun o zaman meslek liselerine. Ders görmüyoruz YGS ye girip iyı bir puan yapmamız üstüne LYS ye girmemiz bekleniyor. Staji kaldırsın o zaman son sınıfta! Bir çok öğrenci staj nedeniyle hazırlanamıyor bile doğru düzgün. Düz lisedeki adamlar bile dalga geçiyor meslek liseleriyle :( bu mudur ülkemizdeki eğitim sistemi ya ben hayret ediyorum ve işin içinden çıkamıyorum. Toplumda yerimiz bile yok resmen sınavı kazanamazsak vasıfsız işçi diyorlar bize yani o okuduğumuz 3 sene bile kâr etmiyor. Bu ne kadar utanç verici birşey bilmiyor bir anadolu lisesi fen lisesi veya öğretmen lisesi öğrencisi. Diyecek hiç birşey yok hepimiz sistemin kurbanıyız ne yazık ki :(

#10Madur14/11/2012, 10:43

Yaptıkları şey çok saçma. Ne kadar adaletsız bı ulke lan burası. Ben anadolu düz yada fen lisesi öğrencisi değilim!! Ben ticaret okuyorum 1 yıl kültür derslerini görüyorum. O zaman staj yapmayacaklar bize! Sizin adaletinize sıçayım!! Yazık,bu ülke böyle hale nasıl geldi.Tayyip bey sen git GEMİCİKLERİNLE uğraş. Hakkımızı yeme !!!!!!!!!!!!!!!!!

#11nazlı15/11/2012, 11:11

sınavsız geçiş hakkı kalkmasın lütfen yaaa zaten tek şansımız buı mesleğimiz dogrultusunda ilerliyelim kalkmasın sınavsız geçiş hakkımız elimizden alınmasn :(

#12melike imdad15/11/2012, 11:14

sınavsız geçiş hakkı kalkmasın ya lütfen yaa son senemiz zaten en azından kalkarsa bize vurmaz diye umuyorum kalkmasın yeter bize 4 yıl boşa mı okuduk bu mesleği :( :( :(

#13hatıce15/11/2012, 16:20

bu haksızlıkk degılmı….butun arkadasların syledıklerıne aynen katılıyorum….lutfen boyle bı sacmalık olmasın…

#14samsun vezirköprü feryadı16/11/2012, 22:32

sınavsız geçiş kaldırılıyor ama bu meslek lisesi ögrencileri ne olacak hiç düşündünüzmü staj dan dolayı ygs çalışılmiyor işten gel yat oluyo bu durumu düşünen varmı

#15SaçmaLamayın yha17/11/2012, 00:13

ßu ne yhaa neReye gidiosak oRası kuRumak zoRundamı? ßaNa adaLeTden ßahsetmeyinn

#16betül19/11/2012, 03:15

kaldırılsın tabi onlarda görsün myo da olsa nasıl kazanılırmış adam gibi bölüm Nereye yönelsek önce meslek liseleri o zaman niye açtınız düz liseleri kapatın kardeşim ailelerde yollayamasın.Ne düz liseye ne mesleğe torpil olsun eşit şartlarda bi düzen istiyoruz bunuda yapamıosa devlet ne denir kiiii

#17seda26/11/2012, 00:33

ya gerçekten kalkacak mı? kesin mi? tek umudumdu çünkü

#18gamze02/12/2012, 09:07

YÖK genel kurulunun katsayı kararının ardından liselilerin mezun oldukları lise türüne bakılmaksızın üniversite sınavlarında aynı katsayı uygulamasına tabi tutulması gündeme gelmişti. Bu durumda liselerin ilgili bölümlerinden mezun olanların sınavsız geçişi ile ilgili tartışmalar yaşanmıştı. 2012 meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı kalkmasının söz konusu olması üzerine meslek liselileri rahatlatan bir açıklama geldi. Meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı ile ilgili tartışmalara böylece nokta konulmuş oldu. Meslek liseliler sınavsız geçiş hakkı bundan sonra da uygulanmaya devam edilecek.KALKMADIIIIIIIIIIIIII..

#19cabrail25/12/2012, 22:32

kalkarsa intihar ederim.

#20deniz29/12/2012, 20:43

bu yılık sinavsiz geçiş hakkı kahmasin tek umudum oo nolur kahmasin

#21okan04/01/2013, 19:52

2013 yılında kalkmayacak arkadaşlar YGS başvuruları başladı ve başvuru formunda “YGS’ye girmek istiyorum” ve “Sınavsız geçiş hakkını kullanmak istiyorum” diye 2 adet seçenek var kalksaydı koymazlardı o kadar para yatırıldı çünkü. “10TL”

#22ayca21/01/2013, 15:49

bu ne yhaaaa bızı dusunen yok mu nasıl bı ulkede yasıyoruzzz ne yapcaz bız lanet olsun yhaaaa…

#23cabrail14/02/2013, 09:59

333333

#24necat yılmaz28/02/2013, 09:05

herşey sınav oldu gün gelecek nefes te sınavla olacak

#25ahmet esenkuş28/02/2013, 09:06

sınav olursa intihar edeceğim

Yorumuzunu Ekleyin

Üye Adı:
E-mail:
Website:
Yorum:

Diğer YazılarAna Sayfa

2014 Açıköğretim Kayıtları Ne Zaman Başlıyor

2014 Açıköğretim Kayıtları Ne Zaman Başlıyor(0)

Açıköğretim Kayıtları Ne Zaman Başlıyor 2014 2014 Açıköğretim Kayıtları Ne Zaman  yapılacak? 2014 Yeni Kayıtlar (Ösys, Yatay Geçiş, Ayös): 10 Eylül – 28 Eylül 2013 tarihleri arasında 2014 Çoklu Kayıtlar(Dikey Geçiş, Ek Yerleştirme, Lisans Tamamlama): 01 Ekim – 19 Ekim 2013 tarihleri arasında 2014Güz Dönemi Kayıt Yenileme (Açıköğretim, İktisat ve İşletme): 22 Ekim – 16 Kasım

2014 Aöf Kredili Sistem

2014 Aöf Kredili Sistem(0)

2014 Yılı Aöf Kredili Sistemi Hakkında Bilgi , Aöf Kredili Sistem 2014 Anadolu Üniversitesi 2013-2014 Eğitim Yılında tüm açıköğretim bölümlerini kredili sisteme geçirmiş ve kredili sisteme göre ders müfredatını değiştirmiştir. Değişen ders listesine göre bölümlerde her dönem ortalama 8 ders gösterilecektir. Okulun atadığı bu 8 dersin üzerine kredinizin yettiği miktarda üst dönemlerden ders alabileceksiniz. 2012-2013 eğitim

Neccarzade Muhammed Sıddık Kimdir Kısaca Hayatı

Neccarzade Muhammed Sıddık Kimdir Kısaca Hayatı(0)

Neccarzade Muhammed Sıddık Kısaca Hayatı Hakkında Bilgiler Neccarzade Muhammed Sıddık Anadolu’da yetişen büyük velîlerdendir.1719 (H.1131) senesinde İstanbul’da doğdu. Büyük velî Neccârzâde Mustafa Efendinin oğludur. Muhammed Sıddık Efendi 1794 (H.1208) senesinde Rumelihisarı’ndaki dergâhında vefât etti. Sinan Paşa Câmiinin kuzey duvarı üzerindeki mescidinde babasının yanına defnedildi. Küçük yaşta ilim tahsiline başlayan Muhammed Sıddık, ilim ve tasavvuf yolunu

Enerji Tasarrufu İle İlgili Şiirler kısa 2013

Enerji Tasarrufu İle İlgili Şiirler kısa 2013(0)

Enerji Tasarrufu İle İlgili Kısa Şiirler  Enerji Tasarrufu Kullanırsak Enerjiyi Yeterince Elektriksiz Kalmayız Her Gece Tasarrufu Kutsal Bilerek Hepimiz Erişmeliyiz Bu Bilince Karaelması Çıkarmak İçin Yeryüzüne Çoğunun Yükseliyor Ruhları Gökyüzüne Ölçülü Yakmaz,Kullanmazsak Kömürü Nasıl Bakarız Madencinin Yüzüne, Milyarlarca Dolar Veriyoruz Petrole Dayanılmaz Bu Korkunç Bedele, Eğer Bitmezse Bu Savurganlık Sonra Muhtaç Oluruz Yaban Ele…

Kelime İ Şehadet Nedir Kısaca

Kelime İ Şehadet Nedir Kısaca(0)

Kelime-i şehâdet, “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh” kelimeleridir. Kelime-i şehâdeti söylemek, yani Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığını, Hz. Muhammed Mustafâ’nın (s.a.v.) onun kulu ve resûlü olduğunu kalbiyle tasdik etmek, Müslüman olmak için temel şarttır. Bu, imanın özüdür. Bir kimse, Allâh’tan başka ilah olmadığına inandığı, onun varlığını-birliğini, eşi-benzeri olmadığını tasdik

Devamı
Sponsorsİletişim

Sosyal networks

Gözde Kategoriler

Gizlilik Bildirimi © 1997-2013 odin.net Tüm hakları saklıdır. Site Haritası